Vajinismus Psikolojisi, Birbirini severek evlenen çiftlerin cinsel deneyimde başarısız olmaları hiç beklemedikleri bir durumdur. İnternetten cinsel ilişkiye girememe diye yazıp araştırınca karşılarına VAJİNİSMUS çıkacaktır. Oysa o güne kadar çoğu kişi bu kelimeyi dahi duymamıştır. Evlenen her on çiftin bir tanesi vajinismus ile karşılaşır.

Hafif vajinismuslu vakalar biraz okuyup araştırarak eş uyumu içinde egzersizlere odaklanarak sorunu çözümleyebilir. Orta ve ağır vajinismusu olanlar ise sorunu görmezden gelerek erteleme eğiliminde olurlar. Araya zaman girdikçe umutları ve cesaretleri kırılır.

Kadınlar korku içerisindedirler. Cinsel ilişkiye girerse çok acıyacağı ve kötü şeyler olacağı korkusu ile birlikte eşini kaybetme korkusunu da taşırlar. İlişkiye giremedikleri için suçluluk, kendini yetersiz bulma, işe yaramamazlık hissederler.

Erkek ise önceleri empati yaparak anlayış gösterir. Anlayışlı olarak sorunun düzelmediğini gördükçe öfke duymaya başlarlar. Bu sırada sorunun kendinde de olabileceğini düşünerek üroloğa da başvurabilirler.

 

VajinismusPsikoloji Desteği Alın

Zaman geçmesi ve başarısız denemeler çitlerde huzursuzluğu, evlilik ilişkilerinde sorunları birlikte getirir. Bazı çiftler ise sorunu görmezden gelerek yaşamaya kendilerini alıştırır. Giderek azalan cinsel istek ile sorunun çözümünü karşı taraftan bekleyerek hayatlarına devam ederler.

Vajinismusyaşayan çiftler genellikle sorunu ailelerinden saklama eğilimindedirler. Evlilik, ailelerin sorunu öğrenmesinden genellikle kötü etkilenir.

Vajinismus;nitelikli destek alınması, çiftin aktif katılımı ve kararlılığı ile her zaman başarı ile çözümlenir. Ailelerin yapacağı en büyük destek çifti böyle bir tedavi merkezine yönlendirmektir.