Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus psikolojik nedenlerle oluşur. Bilinçaltına kayıtlı korkular ile beslenir. Bu korkular ileri derecede kaygı bozukluğu oluşturur. Kaygı sonucu kişi kendini koruma için savunma mekanizması geliştirir. Bu savunma mekanizması vajen giriş kaslarının kasılması ve ilişkiye izin vermemesi ile karşımıza çıkar.

En sık görülen acıma olacağına dair korkudur. Cinsel birleşmede fazla kanama olacağı korkusu, vajinanın patlayacağı korkusu, penisin vajina içinde hapsolup kalacağı korkusu, hasta haneye kaldırılma korkusu, kanama olmazsa korkusu, nadiren gebe kalma ve hastalık kapma korkusu gibi uzayıp giden korkular sayılabilir. Düğün gecesi stres altında, yorgun ve gerdek baskısı altında gençlerin özellikle de uygun olmayan ortamlarda acele ile birleşmeye çalışması vajinismusun belki de en önemli sebebidir.

Cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşen yanlış ve abartılı bilgilerin çocuklar büyürken konuşulması bu önyargıları ve bilinçaltı korkularını beslemektedir. Çocukluk döneminde yaşanan cinsel taciz ve tecavüzler de bilinçaltında kalır. Bilinç bu olayları unutsa da bilinçaltı unutmaz. Yanı sıra ülkemizde yaygın olarak kültürel, ahlaki ve dini nedenlerle cinsel tabular oluşturmaktadır. Cinsel tabular ve bilinçaltı davranışları vajinismus sebepleri olarak karşımıza çıkar.

Kız çocukları büyütülürken

  • Eteğini kapat,
  • Külotun göründü ayıp,
  • Bisiklete binme kızlığın bozulur,
  • Erkeklerden uzak dur,
  • Bacaklarını kapat telkinleri ileriki yıllarda cinsel hayatın sorunlarına yol açabilir.

Çocukluğa ait suçluluk, günahkârlık gibi duygular kişinin kendini cezalandırıp bedell ödeme aracı olarak cinsel fonksiyon bozuklukları ile karşımıza çıkar.

Cinsellik ile ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olamama da vajinismusu tetikleyen korkuya sebep olabilir. Vajina girişini bilememe, vajinanın çok küçük olduğunu düşünme idrar yapılan yer ve anüs ile konumlarını ayırt edememe endişesi de vajinismusu tetikler.

Bu durumlarda öncelikle doğru bir cinsel bilgilendirilme alınmalıdır. Korkuları ve kaygıları gidermek, rahatlamış ve gevşemiş şekilde cinsel ilişkiye geçebilmek için gerekli tedavi ve destek de gecikmeden alınmalıdır.

Vajinismus sorunlarınız için Dr. Hülya Aydoğmuş ile iletişim kurabilirsiniz.