Vajinismus ve Tüp Bebek

Vajinismusu olan bazı çiftlerde aile ve etraf baskısı ile çocuk sahibi olma isteği tedavi isteğinin önüne geçebilmektedir. Bu çiftler tedavi olup doğal yoldan gebe kalabilecekken tüp bebek merkezlerine başvurmaktadırlar.

Tüp bebek tedavileri en az 40-45 gün sürmektedir. Tedavi için hormon ilaçları yüksek dozlarda uygulanır. Bu hormonların pek çok yan etkisi kişinin vücudunda yıllarca sürer. Ayrıca tedavi sırasında 2 kez genel anestezi uygulanır. Tedavi oldukça pahalıdır. Başarı şansı ise % 40 civarındadır.

Vajinismus terapileri çok daha kısa sürmektedir. (7-10 gün) ve doğru merkezlerde kesin sonuç vermektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması durumunda elde edilecek bir gebelikte ve lohusalık döneninde çift cinsel sorunlarını erteleme eğiliminde olacaklardır. Cinsel işlev bozukluğunun devam etmesi çiftte giderek artan gerginlik ve sıkıntılar yaratacaktır. Bebek sorunlu ve mutsuz bir aileye doğacaktır.

Vajinismus tedavisi sonrasında hem rahat bir şekilde cinsel ilişki gerçekleşecek hem de kişi doğal yollardan hamile kalabilecektir. Cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde olması kişileri birbirine bağlar, birbirine olan sevgi bağlarını güçlendirir, bu şekilde aile bütünlüğü de sağlanmış olur.

Sevgi dolu ve doğal yollardan elde edilen gebelik ve sonucunda çocuk sahibi olmak da evliliği taçlandırır.

Görüldüğü üzere tüm bu nedenlerden ötürü, doğru merkezlerde uygulanılan vajinismus tedavileri hem başarı hem de sonuçlar açısından oldukça yüz güldürücüdür.

Burada unutulmaması gereken nokta; hem maddi hem de manevi kayıplara uğramamak için vajinismus terapisi için öncelikle cinsel terapi eğitimi de alan bir jinekoloğun seçilmesidir.