Cinsel ilişki öncesinde ve sırasında vajinanın yeteri kadar ıslanıp kayganlaşmaması vajinal kuruluk olarak ifade edilir. Bu durum cinsel ilişkinin kalitesini etkileyen bir cinsel problem olarak karşımıza çakar. İleri derecede kuruluk olması cinsel ilişkinin ağrılı olmasına ve giderek artan cinsel isteksizliğe sebep olur.
Vajinal salgı ön sevişme sırasında kadının uyarılması ile vajen girişinde bulunan Bartolin ve scene bezlerinde oluşur. Renksiz kokusuz kaygan bir sıvıdır.

Vajinal Kuruluk Nedenleri

–En sık görülen sebep yeterli cinsel uyarı olmamasıdır. Masturbasyon alışkanlığı ile cinsel yaşama geçen erkeklerde bir an önce cinsel ilişkiyi tamamlamaya çalışması vajinal kuruluğa zemin hazırlar.

–Cinsel istek azlığı
Vajinal kuruluk, disparoni ve cinsel istek azalması birbirini takip eden ve kartopu gibi birbirine eklenerek büyüyen cinsel fonksiyon bozukluklarıdır.
–Depresyon ve antidepresan kullanımı
–Menapoz döneminde hormon azalması
–Emzirme döneminde süt hormonunun baskısı
–Vajinal enfeksiyonlar
–Enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı sonrası vajinal floranın bozulması
–Bazı tansiyon ve allerji ilaçlarının kullanımı

Tedavi
Vajinal kuruluk tedavisi sebebe yönelik olarak yapılmalıdır. Tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişkiyi rahatlatmak için vajinal kayganlığı arttırıcı jel veya yağlar kullanılabilir. Su bazlı ve vajen Ph sına eşdeğer ürünleri tercih edilmelidir.
Hormonal tedavi, vajen florasını probiyotik ile düzenlenmesi, enfeksiyon tedavisi ve gerekli durumlarda cinsel terapi nedene yönelik olarak uygulanmalıdır